PWP

Strona główna

2024, Volume 2, Issue 2/2024

Bajki w telefonie. Wpływ korzystania z cyfrowych urządzeń mobilnych na rozwój dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym


Ewa Jegier1
-------------------------------------------------------------------------------------------------
1-, Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.


Autor korenspondencyjny: Ewa Jegier; -, Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.; email: -


DOI: 10.52694/ThPSR.2024.2.17

Full text

Streszczenie

Celem artykułu jest analiza zjawiska korzystania przez dzieci w wieku żłobkowym i przeszkolnym z cyfrowych urządzeń mobilnych. W pierwszej części opisano podstawowe mechanizmy rozwojowe dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym w kontekście ich znaczenia dla funkcjonowania człowieka w dorosłości. Następnie przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych na gruncie zagranicznym oraz polskim, dotyczących częstotliwości oraz okoliczności korzystania przez dzieci z urządzeń mobilnych oraz ich wpływu na kształtowanie funkcji emocjonalnych, poznawczych i społecznych dzieci. Na podstawie przeglądu badań autorka wysnuwa wniosek, że dzieci wychowane w świecie cyfrowych urządzeń mobilnych będą innym pokoleniem niż ich rodzice, niemniej różnice międzypokoleniowe są niezbywalnym elementem rozwoju każdego społeczeństwa.


Słowa kluczowe

Nowe technologie, cyfrowe urządzenia mobilne, rozwój dzieci, wiek żłobkowy, wiek przedszkolny




Cartoons on the phone. The impact of the use of digital mobile devices on the development of children at nursery and preschool age


Summary

Celem artykułu jest analiza zjawiska korzystania przez dzieci w wieku żłobkowym i przeszkolnym z cyfrowych urządzeń mobilnych. W pierwszej części opisano podstawowe mechanizmy rozwojowe dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym w kontekście ich znaczenia dla funkcjonowania człowieka w dorosłości. Następnie przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych na gruncie zagranicznym oraz polskim, dotyczących częstotliwości oraz okoliczności korzystania przez dzieci z urządzeń mobilnych oraz ich wpływu na kształtowanie funkcji emocjonalnych, poznawczych i społecznych dzieci. Na podstawie przeglądu badań autorka wysnuwa wniosek, że dzieci wychowane w świecie cyfrowych urządzeń mobilnych będą innym pokoleniem niż ich rodzice, niemniej różnice międzypokoleniowe są niezbywalnym elementem rozwoju każdego społeczeństwa.


Keywords

New technologies, digital mobile devices, child development, nursery age, preschool age