2015, Volume 89, Issue 4
Profesor Emil Stanisław Rappaport – uczony, kodyfikator, organizator i uczestnik międzynarodowego ruchu naukowego, inicjator uchwalenia Kodeksu karnego wykonawczego, nauczyciel akademicki, kierownik pierwszego w Polsce Zakładu Prawa Karnego Wykonawczego
Stefan Lelental1
-------------------------------------------------------------------------------------------------
1-, Uniwersytet Łódzki
Autor korenspondencyjny: Stefan Lelental; -, Uniwersytet Łódzki ; email: pwp@pwp.edu.pl
Full text
Streszczenie
Artykuł ma charakter okolicznościowy. Autor, który był ostatnim z uczniów profesora pisze o swoim mistrzu w 50. rocznicę jego śmierci. Przedmiotem artykułu są nieznane wcześniej wspomnienia autora o kontaktach osobistych z profesorem oraz o jego osiągnięciach w działalności naukowej i społecznej, na forum międzynarodowym w Międzynarodowym Zrzeszeniu Prawa Karnego (AIDP – Assotiation Internationale de Droit Penal)), które współtworzył i był jego wiceprezesem (1924-1961), a po złożeniu tego mandatu został wybrany na członka honorowego tej organizacji. Trwałe miejsce w historii polskiego prawa karnego zapewnia profesorowi udział w powołanej w 1919 r. Komisji Kodyfikacyjnej, która przygotowała Kodeks karny z 1932 r. oraz pełnienie funkcji sekretarza generalnego.
Słowa kluczowe
profesor Emil Stanisław Rappaport, kodeks karny wykonawczy, Zakład Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, Międzynarodowe Zrzeszenie Prawa Karnego (AIDP), Komisja Kodyfikacyjna Rzeczpospolitej Polskiej (1919-1930)